Ogrzewanie centralne – wybór odpowiedniego kotła

Wybór odpowiedniego kotła to niezwykle ważny proces w projektowaniu ogrzewania centralnego. Właściwy kocioł zagwarantuje nam optymalną energooszczędność, niższe koszty eksploatacji, lepsze rozprowadzanie ciepła, komfort użytkowania, a także dbałość o względy zdrowotne domowników. Najczęściej dzielimy kotły ze względu na rodzaj stosowanego paliwa. Sprawdźmy zatem, jakie kotły pozostają do naszej dyspozycji, oraz które z nich okażą się najlepszym wyborem.

Kotły węglowe – pomimo rosnącej świadomości na temat szkodliwości smogu oraz substancji powstających na skutek spalania węgla, wciąż wiele osób posiada w swoim domu ten rodzaj instalacji. Kotłów węglowych praktycznie nie stosuje się już w nowych domach. Natomiast w przypadku wielu osób, zmiana systemu grzewczego jest po prostu zbyt droga. Instalacja ta należy do najtańszych i najprostszych. Wadami jest konieczność częstego dorzucania węgla, a także spora ilość substancji smolistych oraz pyłu węglowego powstającego na skutek spalania.

Kotły gazowe – jest to dosyć często stosowane rozwiązanie gwarantujące nam przede wszystkim wysoki komfort użytkowania. Nie musimy zaprzątać sobie głowy ciągłym sprawdzaniem stanu paliwa, ponieważ w tym przypadku gaz jest automatycznie dostarczany do kotła. Minusem są wysokie koszty eksploatacji. W przypadku wyboru kotła gazowego warto pamiętać o kilku względach bezpieczeństwa: regularnych przeglądach instalacji oraz czujkach, które w razie nieszczelności instalacji poinformują nas o zbyt wysokim stężeniu gazu w powietrzu.

Kotły elektryczne – zaletami jest wygoda korzystania oraz ekologiczność tego rozwiązania. W wielu instalacjach tego typu możemy również łatwo kontrolować temperaturę pomieszczenia. Minusem są jednak bardzo wysokie koszty eksploatacji wynikające z dużego wykorzystania energii elektrycznej.

Kotły olejowe – często wybierane ze względu na niskie koszty eksploatacji. Są również bardzo wygodne, choć w odróżnieniu od kotłów gazowych i elektrycznych wymagają sprawdzania stanu paliwa. Minusem jest mniejsza ekologiczność. Nie mniej jednak przy stosowaniu odpowiedniego oleju jest to z całą pewnością system dużo bardziej ekologiczny niż kocioł węglowy.

Kotły na pellet – bardzo młode i bardzo ciekawe rozwiązanie wybierane w coraz większej liczbie nowych domów. Pellet to ekologiczne paliwo, które nie powoduje zanieczyszczeń, a także gwarantuje bardzo przyzwoite właściwości cieplne. Należy również do paliwa stosunkowo taniego, dzięki czemu koszty eksploatacji mogą być niższe niż w przypadku kotłów węglowych i olejowych. Jedynym drobnym mankamentem jest konieczność sprawdzania ilości paliwa. Nie mniej jednak, większość kotłów na pellet jest wyposażona w specjalne podajniki. W ten sposób nasze wizyty przy kotle zostają ograniczone do jednego sprawdzenia stanu paliwa na kilka dni.

Dodaj komentarz