Instalacje gazowe – pamiętajmy o względach bezpieczeństwa!

Instalacja gazowa jest niezbędna w przypadku wielu codziennych czynności. Możemy ją wykorzystać do ocieplania domu, podgrzewania wody, a także do przygotowywania posiłków w kuchni.

Oczywiście w wielu nowoczesnych domach całkowicie odchodzi się od instalacji gazowych korzystając z innych systemów wykorzystujących prąd lub inne paliwo ekologiczne. Jeżeli jednak decydujemy się na instalacje gazową lub dysponujemy takim systemem w naszym domu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

• Kuchenka gazowa służy wyłącznie do gotowania! – jeszcze za czasów PRL-u, kiedy to mieliśmy do czynienia z częstymi awariami i przerwami w dostawie ciepła, wiele osób odpalało kurki z gazem aby chociaż trochę ocieplić mieszkanie. To oczywiście bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi go nadmiernego nagromadzenia się gazu w pomieszczeniu. To natomiast grozi nie tylko pożarem, ale jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. W nowoczesnych instalacjach gazowych często stosuje się bardziej ekologiczne odmiany gazu, jednak wciąż nie są one całkowicie neutralne dla organizmu, dlatego też, nigdy nie należy korzystać z instalacji wbrew jej przeznaczeniu.

• Należy korzystać wyłącznie z certyfikowanych systemów gazowych. Powinniśmy również skrupulatnie dbać o przegląd oraz konserwacje instalacji w celu zagwarantowania sobie i innym domownikom całkowitego bezpieczeństwa.

• Domy, w których zastosowano instalacje gazową powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby w każdym pomieszczeniu zapewniony był przepływ świeżego, czystego powietrza z zewnątrz. Oczywiście w porze zimowej nie otwieramy okien na oścież, dlatego też przydatne okazują się wywietrzniki gwarantujące odpowiednią cyrkulacje powietrza.

• Wszelkie prace z instalacją gazową powinniśmy zlecać specjaliście. Jest to nie tylko wymóg bezpieczeństwa, ale w wielu przypadkach także wymóg prawny! Samodzielne ingerowanie w działanie instalacji gazowej jest oczywiście surowo zabronione.

• W domach wykorzystujących instalacje gazowe zawsze powinniśmy umieścić przynajmniej kilka czujek ostrzegających nas przed nadmierną ilością gazu w powietrzu. W wielu krajach zachodnich jest to podstawowe zabezpieczenie. Warto zatem kierować się tym przykładem, szczególnie, że takie czujki nie należą do drogich urządzeń.

Dodaj komentarz